Telefon

0 546 176 86 16

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:30 - 17:00

VAJİNİSMUS NEDİR VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NEDİR?

#

VAJİNİSMUS NEDİR VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NEDİR?

Vajinismus cinsel ilişkiye girmeyi ve jinekolojik muayeneyi neredeyse imkansız hale getirecek düzeyde vajene giriş kaslarının istemsiz olarak kasılması abartılı bir şekilde ağrı kaygı ile birlikte giden cinsel fonksiyon bozukluğudur. Vajinismus sadece kadınların değil çiftlerin bir sorunudur bu yüzdende terapiler beraber planlanır.

Vajinismus primer veya sekonder olabilir. Primer vajinismus daha önce ilişkiye girmemiş kadınlarda görülür psikolojik sebepler, cinsel hayat ile ilgili gerçekle bağdaşmayan abartılı inanışlara sahip olmak ve fobi seviyesinde cinsel ilişkiden korkmak sıkça sebep olabilir. Vajinismus tedavisi bu konuda eğitimli ellerde çok yüz güldürücüdür ve başarı oranı tama yakındır. 

Vajinismus şikayeti ile başvuran çiftlerden önce detaylı öykü alınıp allta yatan sorun değerlendirilir. Fizik muayene ile himende ilişkiye engel bir problem olup olmadığı tesbit edilir cerrahi girişim gerekirse bilgilendirme yapılır. Tedavi planı hakkında bilgilendirme yapılır ve tedavi planlanır. Cinsel terapi basamakları yanısıra hipnoz, EMDR ve bazı ilaç uygulamalarıda tedaviye destek olur.

Diğer Yazılar

TÜP BEBEK
    PRE İMPLANTASYON VE GENETİK TANI NEDİR Tüp bebek uygulamaları sırasında fertilize
#
GEBELİK TAKİBİ
    Sağlıklı nesillerin devamı sağlıklı gebelik süreci ve sağlıklı bir doğum
Asl*** K***
    Doktor gizem yıldırım ilgisi alakası detaylı muayenesi ve Güler yüzüyle
Gul K***
    2 Gebelik takibini yaptık hepsinde çok memnun kaldım. Ne zaman