GEBELİK TAKİBİ

Sağlıklı nesillerin devamı sağlıklı gebelik süreci ve sağlıklı bir doğum ile olur. Daha gebe kalmadan önce anne adayları öncelikle jinekolojik muayene ile değerlendirilmeli gerekirse smear testi yapılmalı özellikle genel sağlık durumunu gösterir kan tahlilleri özellikle tiroid fonksiyon testleri kızamıkçık ve hepatit bağışıklığı değerlendirilmeli. Gebe kalmadan önce 400 mikro gr folik asit başlanmalı.

Adet geciktikten yaklaşık 1 hafta sonra gebelik kesesi görülebilir kese yerleşim yeri değerlendirilir. Erken gebelik ultrasonu gerçek gebelik haftasını belirlemede en etkili yoldur. Çünkü bazen son adet ile gerçek gebelik haftası uyumsuzdur.

Adet geciktikten 2 hafta sonra yani ortalama 6 haftalık gebelik haftasında kalp atışları izlenebilir.

Gebelik takibinde kadın doğum hekimi anne adayı ve bebeğin sağlığını değerlendirip sağlıklı bir şekilde gebelik devamını destekler.

Gebelik takibinde ultrason yanısıra öykü alma, tansiyon ölçümü, ödemin değerlendirilmesi, kilo takibi ve beslenme düzenlenmesi de çok önemlidir. 

Gebelik haftasına uygun tarama ve lab testleri üst düzey obstetrik ultrason ve obstetrik dopller taramaları daha ilerleyen haftalarda NST takipleri yapılmalıdır.